Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Raportowanie informacji o beneficjentach rzeczywistych w Niemczech – zmiany w zgłoszeniach

21 lipca 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Katarina Sacharow Georg Nikokiris Ewelina Kragiel Piotr Podsiadło

Od 2015 roku w Niemczech istnieje rejestr przejrzystości oparty na unijnych dyrektywach w sprawie zapobiegania praniu pieniędzy1. W ciągu ostatnich trzech lat doszło jednak do kilku zmian legislacyjnych, które wpłynęły na charakter i procedurę zgłaszania beneficjenta rzeczywistego.

Rejestry przejrzystości pomagają zapobiegać praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, ponieważ ujawniają one poszczególne osoby, które stoją za złożonymi strukturami korporacyjnymi. Rejestry takie występują w całej Unii Europejskiej, również w Niemczech. W dniu 1 sierpnia 2021 r. weszła w życie niemiecka ustawa o Rejestrze Przejrzystości i Informacji Finansowej (niem. Transparenzregister- und Finanzinformationsgesetz, TraFinG). Obszerne zmiany w niemieckiej ustawie o praniu pieniędzy (niem. Geldwäschegesetz, GwG) wraz ze zmianami w samym Rejestrze Przejrzystości (niem. Transparenzregister, dalej "Rejestr Przejrzystości" lub ‘’rejestr UBO’’) wpłynęły na niemieckie spółki, zmuszając je do podjęcia określonych działań. Chociaż okres przejściowy dla większości zmian dobiegł końca, Niemcy nadal wdrażają nowe regulacje, np. związane z obowiązkami sprawozdawczymi dla podmiotów zagranicznych będących bezpośrednio lub pośrednio właścicielami nieruchomości położonych na terenie Niemiec.

1. Kluczowe informacje dla polskich przedsiębiorców mających udziały w niemieckich spółkach

∑ Spółka zgłaszająca ponosi pełną odpowiedzialność za zapewnienie aktualności informacji w rejestrze UBO po dokonaniu pierwszej rejestracji.

∑ W odróżnieniu od Polski, w Niemczech raportowaniu podlega również własność (również za pośrednictwem posiadania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12627

Wydanie: 12627

Spis treści
Zamów abonament